Hoppa till sidans innehåll

Korthåll & Luftgevär


Denna sida fylls fortlöpande på med länkar till inbjudningar och resultat för tävlingar på programmet.
Inbjudningar nås genom att klicka på tävlingsnamnet. Resultatlistor genom "Resultat"-länken.
Saknar du något, skicka ett meddelande till This is a mailto link

Tävlingsprogrammet 2011 som pdf-fil

 

Januari  


2-6 Nyårskulan Resultat Lg Öregrund
5-8 Swedish Cup Resultat Lg Sävsjö
8 Förbundsfinal Skyttiaden Resultat Lg Gimo/Östhammar
14-16 Björksta Open Resultat
Lg Björksta
22 CWX-pokalen Resultat Lg Bro
22 Dubbeltest 10 m Resultat
Lg Eskilstuna
23 Dubbeltest 10 m Resultat
Lg Nacka
29 Ungdomstävling Resultat
Lg Eskilstuna
         
Februari        
5 Regionfinal Skyttiaden Resultat
Lg Eskilstuna
12-13 Dubbeltest 50 m Resultat KS Eskilstuna
12 Nackaträffen   Lg Nacka
13 DM Luftgevär Resultat Lg Uppsala
19-20 Sala Open Resultat
Lg Sala
         
Mars        
5 Djäkneskottet Resultat
Lg Västerås
5-6 Luftträffen Resultat Lg Rasbo
5-6 Dubbeltest 50 m Resultat
KS Eskilstuna
12 Riksfinal Skyttiaden (Startlista) Resultat
Lg Eskilstuna
13 Dubbeltest 10 m Resultat Lg Uppsala
18-20 SM/JSM Sportskytte (hemsida)
Resultat
Lg Eskilstuna
26 Final luftgevärsserien
Resultat Lg Bro
         
April        
8-10 Eskilstuna Open Resultat KS Eskilstuna
10 Korthållsfält Resultat KF Almunge-Länna
16
Vrenaträffen fält Resultat KF Vrena
30 Korthållsfält Resultat KF Kila
         
Maj        
Maj-sept Korthållsserien
K,KL Hemmabanor
14 Ungdomens vårmönstring   G+K Arboga
14 Vrenaträffen bana   K,KL Vrena
15 Korthållsfält Resultat
KF Norrskedika
21 Ununge Open Resultat K Ununge
22 Öregrundsträffen Resultat G+K Öregrund
22 Korthållsfält Resultat KF Västerås
         
Juni        
3-5 Eskilstuna Internationella Resultat KS Eskilstuna
4-12 Sv Dagbladets Rikstävling Resultat GL+KL Hemmabanor
4-6 Björksta Open   K Björksta
5 Korthållsträffen Resultat K+KF Rasbo
12 FörbM ställningar Resultat K Gimo
18 DM 50m 60 ligg + 3x40/3x20   KS Ekebyboda
         
Juli        
2 Gimoträffen Resultat G,K Gimo
22-25 SM 50 m Internatinella grenar Fre
Lör
Sön
Mån
KS Eskilstuna
26-28 SM 50 m Nationella grenar Ligg
Ställn
Fält
K,KL Eskilstuna
         
Augusti        
13 FörbM liggande Resultat
KL Rasbo
27 Korthållsträff Resultat K, KF Ekebyboda
28 FörbM korthåll fält Resultat KF Almunge-Länna
         
September        
4 Korthållsfält Resultat KF Haraker
9-11 JSM/RM Resultat G,K Alvesta
18 Korthållsfält Resultat KF Skultuna
24-25 Skol-SM   GL,KL Kristianstad
         
Oktober        
Okt-febr Luftgevärsserien
Lg Hemmabanor
1-2 Riksfinal Elitser, Ungdomscupen   K Eskilstuna
15 Munktellkulan   Lg Eskilstuna
16 Korthållsfält Resultat KF Ununge
21-22 Gästabudet   Lg Nyköping
         
November        
5 Nationella SM luftgevär (hemsida) Resultat Lg Trollhättan/Umeå
5-6 Ungdomstävling   Lg Mariefred
12 Nackaträffen   Lg Nacka
19 FörbM luftgevär Resultat  Lg Bro
25-27 SM Falling target (hemsida)   Lg Skene/Kinna
         
December        
3 Inbjudningstävling Resultat Lg Fagersta
10-11 Luftträffen Resultat Lg Rasbo
         

Förkortningar: 

Lg- luftgevär, LgFT- luftgevär Falling Target, 
K
- korthåll bana ställning, KL- korthåll bana ligg, KF- korthåll fält, KS- korthåll sportskytte

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:58 Skribent: Rickard Jansson

Postadress:
Upplands Skyttesportförbund
Gösta Karlsson, Mårtensby Rörsby 81
740 10 Almunge

Kontakt:
Tel: 0706523343
E-post: ordforande@upplandss...