Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram


Lördag 19/7 Tävling A: 3x5 skott liggande

5 provskott 3 min
5 liggande 3 min, öppen markering på monitor
5 liggande 3 min, öppen markering på monitor
5 liggande 3 min, öppen markering på monitor

 

Söndag 20/7 Tävling B: 5 ligg + 5 knä + 5 stå **

4 provskott 2,5 min
5 liggande 3 min, öppen markering på monitor
2 provskott 1 min
5 knästående 3 min, öppen markering på monitor
5 stående 5 min, öppen markering på monitor

** Obs: Klassen Liggande skjuter endast – liggande, skjuttid 3min/serie!

 

Söndag 20/7, Tävling C: Final för de 20 högsta resultaten i klass J, S eller V, oavsett klass.

5 ligg + 5 knä + 5 stå

3 provskott 2 min
5 liggande 3 min, öppen markering på monitor
1 provskott 1 min
5 knästående 3 min, öppen markering på monitor
5 stående 1 min/skott, markering efter varje skott


Vinnare av Margarethakedjan är den skytt som har högst resultat efter tävling A+B+C. Vid lika resultat sker särskjutning om första platsen med tre skott stående, där summan av de tre skottenräknas ihop.

 

Lagtävling.

3-mannalag varav de två bästa resultaten i tävling A respektive de två bästa resultaten i tävling B räknas samman.
Dvs. i tävling A kan t ex skytt 1 och 2 räknas, i tävling B kan t ex skytt 1 och 3 eller motsvaranderäknas.
Förening äger rätt att ställa upp med mer än ett lag men skytt kan endast ingå i ett lag.Det är även tillåtet att deltaga med endast två skyttar i laget.
OBS! Skyttar från klassen Liggande får ej deltaga i lagtävlingen.

 

Klassindelning

Klass Junior Skytt som under året fyller högst 20 år.
Klass Veteran Skytt som under året fyller lägst 55 år.
Klass Senior Skytt som inte är Junior eller Veteran, se ovan!
Klass Liggande** tävl A Skytt som normalt skjuter i klass 15, 17 eller 1
Klass Liggande** tävl B Skytt oavsett klass som ej deltager i ställningsskyttet

** Klassen Liggande deltar inte i tävlingen om Margarethakedjan. Dock skjuter de skyttar somnormalt skjuter endast liggande både tävling A och tävling B, men ej tävling C. Klass 15 skjuter med stöd.

 

Extratävling lördag 19/7

Lördag 19/7, arrangerar vi en extratävling direkt efter prisutdelningen tävling A.
80% av anmälningsavgiften går till pris åt 1:an, 2:an och 3:an.
Klassindelning: Ställningsskyttar
Skjutprogram:

Omg 1:
Samtliga skyttar skjuter "Norsken" (3stå, 3knä och 4ligg) på 5min. föregånget av 3 provskott i valfri ställning på 3min. 50% av skyttarna går vidare och särskiljning sker på skott bakifrån, antalet deltagare avrundas uppåt till jämnt antal skyttar.

Omg 2:
Samtliga kvarvarande skyttar skjuter 5 knäskott på 3min. föregånget av 2 provskott på 2min. 50% av skyttarna går vidare och särskiljning sker på skott bakifrån, antalet deltagare avrundas uppåt till jämnt antal skyttar.

Omg 3:
Samtliga kvarvarande skyttar skjuter 5 ståskott på 5min. föregånget av 2 provskott på 2min. 50% av skyttarna går vidare och särskiljning sker på skott bakifrån, antalet deltagare avrundas uppåt till jämnt antal skyttar.

Omg 4:
Samtliga kvarvarande skyttar skjuter 1 ståskott på 1min. Inga provskott. Sämsta skottet kliver av. Särskiljning på decimaler.
Vid lika resultat vid särskiljning sker ett extra skott för att skilja skyttarna åt.

Uppdaterad: 23 JUN 2014 15:30 Skribent: Rickard Jansson

Kontaktperson:

Peter U Larsson

Mobil: 070-5469883

This is a mailto link

Sponsorer:

slu

skytteprecision

gesab

monard

norma

3mpeltor

skytteservice

chilli

Postadress:
Upplands Skyttesportförbund
Gösta Karlsson, Mårtensby Rörsby 81
740 10 Almunge

Kontakt:
Tel: 0706523343
E-post: ordforande@upplandss...